Milyen hatással van a szervezetedre, ha plazmát adsz?

Kinek van szüksége vérplazmaadományra?

A vérplazma az emberi vér létfontosságú összetevője. 90%-át víz teszi ki, a maradék 10%-ot pedig főként fehérjék, ásványi anyagok, hormonok alkotják. Ezen összetevői elengedhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez.

Vérplazmát nem lehetséges mesterségesen, laboratóriumi körülmények között létrehozni. Ezért a plazmaalapú gyógyszerek előállításához emberi vérplazmára van szükség: plazmaadók vérplazmájára. A plazmaalapú gyógyszerek többek között immunhiányos betegséggel küzdők, vérzékenységben szenvedők, csontvelő-átültetésen átesett betegek vagy égési sérülést elszenvedett emberek kezelését teszik lehetővé. Nekik van tehát szükségük plazmaadományra.

Mennyi plazmaadományra van szükség?

Ebből következik, hogy mindig szükség van plazmaadókra, akiknek a plazmáját felhasználhatják a gyógyszerek elkészítéséhez. Nekik köszönhető, hogy ezek a gyógyszerek rendelkezésre állhatnak ahhoz, hogy a különböző betegségekkel, sérülésekkel küzdők életminősége javuljon. Bár a plazmaadás veszélyei is felmerülhetnek, hiszen a plazmaadók esetenként tapasztalhatnak fáradtságot vagy gyengeséget a véradás után, ami átmeneti kellemetlenséget okozhat.

Hozzávetőlegesen 400-500 ember küzd ma Magyarországon „A” típusú hemofíliával (súlyos vérzékenységgel). Nekik hetente több alkalommal is szükségük van plazmaalapú készítményre.

Egy gyógyszeradag elkészítéséhez akár több száz plazmaadó adományára is szükség lehet. Egy immunvédekezési zavarral küzdő beteg havi gyógyszeradagját is körülbelül 10 plazmaadomány fedezi. Ez alapján könnyen belátható, hogy milyen sok plazmaadományra van szükség.

Kép különböző gyógyszerekről és tablettákról, amelyek egy narancssárga gyógyszeres dobozból szóródtak ki. Bemutatja a plazmaadás veszélyeit és hátrányait, és arra is ösztönöz, hogy mérlegeljük, miért ne adjunk plazmát, különösen az első alkalommal.

Milyen hatással van a szervezetedre, ha plazmát adsz?

Ha megvizsgáljuk a plazmaadók oldaláról is a témát, akkor azt lehet elmondani, hogy az egészséges szervezet kifejezetten gyorsan tud regenerálódni, viszont a plazmaadás veszélyei közé tartozik, hogy néhány embernél előfordulhat, hogy a szervezet lassabban reagál, ami hosszabb pihenési időt igényelhet. A plazmaadásra jelentkezőkre váró alkalmassági vizsgálat éppen ezt hivatott ellenőrizni: hogy minden szempontból alkalmasak-e plazmaadónak, és a testük milyen hamar tud regenerálódni az alkalmak után.

Ahhoz, hogy ez a regenerálódás minél gyorsabb legyen és elkerüljük a vérplazmaadás hátrányait, érdemes odafigyelni a megfelelő táplálkozásra.

A plazmaadás előtti napon javasolt 2,5-3 liter folyadékot elfogyasztani, a plazmaadás napján pedig (de nem közvetlenül plazmaadás előtt) további 1,5-2 litert. Érdemes kerülni a zsíros, koleszterinben gazdag ételeket, és a piros színű élelmiszereket (paradicsom, málna, eper). A plazmaadás előtti 1-2 órában továbbá ajánlott még valamilyen egészséges ételt fogyasztani, a megerőltető testmozgást, a dohányzást és az alkoholt pedig kerülni!

Plazmaadást követően szintén sok folyadékot kell fogyasztani az elvesztett folyadék pótlása érdekében, továbbá sokat segít két órán belül fehérjedús élelmiszer fogyasztása is. 30 percig még kerülni kell a dohányzást, 24 óráig pedig a megerőltető tevékenységeket is. 

Az ezekre odafigyelő plazmaadók szervezete gyorsan regenerálódni fog, így nem jelent majd komoly megerőltetést a plazmaadás.

Kép egy női kézről, amely egy pohár vizet tart. A kép a vérplazma adás veszélyeire, és a vérplazma adás hátrányaira és a kérdésre, hogy miért ne adj plazmát, ha nem fogyasztasz elég mennyiségű vizet hívja fel a figyelmet.

Hogyan történik a plazma levétele?

A plazma levételét plazmaferezis gép végzi. A vénába szúrt tűből egy cső a vért a gépbe vezeti, ami szétválasztja azt alkotóelemeire: a vérplazmára és a sejtes elemekre. A plazma egy másik csövön át egy speciális gyűjtőtasakba jut, a vér többi alkotóelemét pedig visszajuttatja a gép a plazmaadó vénájába. Fontos megjegyezni, hogy bár ez a leghatékonyabb és legbiztonságosabb módja a plazma levételének, a vérplazmaadás veszélyei nem teljesen elhanyagolhatóak. Előfordulhat véraláfutás a tű helyén, vagy egyéb kisebb, de kellemetlen mellékhatások. A HaemaPLASMA központjaiban izotóniás oldatot is juttatunk a donorok szervezetébe rögtön a plazma levétele után, ami még inkább felgyorsítja a plazmaadás utáni rekreációt.

A plazma levétele szakaszosan történik: egyszerre mindig csak egy egységnyi vér kerül a gépbe. Ez a leghatékonyabb és a legbiztonságosabb módja a plazma levételénék.

Hol tudsz plazmát adni?

A plazmaadás plazmaközpontokban zajlik. Ezek azok az egészségügyi intézmények, ahol szabályozott és ellenőrzött körülmények között, orvosi felügyelet mellett történik a plazmaadás. Azonban fontos tudni a vérplazmaadás veszélyeit és a plazmaadás hátrányait is, melyekről az egészségügyi szakemberek és az orvosok mindig szívesen nyújtanak tájékoztatást, így mindenki teljes körű információval rendelkezhet a plazmaadás megkezdése előtt.

A HaemaPLASMA Magyarországon 7 plazmaközpontot üzemeltet:

A plazmaadásra szánt időért készpénzbeli juttatás, a kapcsolódó kérdőívek kitöltéséért pedig utalvány jár. Alkalmanként több, mint 10 000 Ft értékben kaphat juttatást egy plazmaadó!

 

Ha felkeltette az érdeklődésed a plazmaadás, akkor kattints ide, és foglalj időpontot még ma alkalmassági vizsgálatra! Járulj hozzá te is ahhoz, hogy embertársaid életminősége javulni tudjon!

Jelentkezés

Fényképes szakmai önéletrajzodat a ’Jelentkezésem elküldése’ gombra kattintva, az adatkezelési nyilatkozat elfogadásával együtt várjuk.